ماموگرافی

ایا ماموگرافی عوارض دارد؟

ایا ماموگرافی عوارض دارد؟ آیا می دانید ماموگرافی چیست و به چه علت از آن استفاده می شود؟ اگر از سوی پزشک به شما تجویز شده است که ماموگرافی انجام دهید، این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

در علم پزشکی برای اینکه بتوان تصاویری از داخل بافت های بدن به دست آورد، لازم است تا از دستگاه ها و تجهیزات مختلف تصویربرداری استفاده کرد؛ در این میان یکی از روش های تصویربرداری را میتوان روش ماموگرافی در نظر گرفت که از روش های جدید تصویربرداری از بدن است و با سونوگرافی تفاوت های زیادی دارد؛

تمامی افراد به استفاده از این روش عکسبرداری نیازمند نیستند بلکه کسانی باید از این روش استفاده کنند که از سوی پزشک ماموگرافی به انها تجویز شده باشد؛ لازم به ذکر است که ماموگرافی مختص بیماری های بانوان است و آقایان به انجام آن نیازی نخواهند داشت.

ماموگرافی چیست؟

ماموگرافی جدیدترین روش عکسبرداری از داخل بدن است که از آن برای تشخیص بیماری های پستان استفاده می شود و با انجام شدن این روش عکسبرداری پزشک می تواند بیماری های مختلف پستان مانند: کیست، تومور، سرطان و … را تشخیص دهد.

این بیماری ها ممکن است که توسط سونوگرافی نیز تشخیص داده شوند، اما ماموگرافی به شکل دقیق تری انجام می شود و اطلاعات بیشتر و دقیق تری را در خصوص بیماری در اختیار پزشک قرار می دهد.

علل نیاز به ماموگرافی چه می باشد؟

کسانی که دارای درد، ترشح، تورم و یا مشکلات دیگری در ناحیه پستان باشند، معمولا نیاز به انجام ماموگرافی دارند تا علت بروز این مسائل در انها تشخیص داده شود؛ علاوه بر آن افرادی که در خانواده درجه یک خود سابقه بیمارس سرطان پستان را داشته باشند، نیاز دارند که هر شش ماه الی سالی یک بار این روش را انجام دهند تا وضعیت سلامتی پستان های انها بررسی شود و در صورت بروز مشکل پزشک بتواند در مراحل ابتدایی بیماری برای درمان اقدام کند.

 

ایا ماموگرافی عوارض دارد

ماموگرافی چگونه انجام می شود؟

برای انجام ماموگرافی لازم است تا بیمار به مرکز درمانی مراجعه کند و سپس لباس های خود را از تن در آورد تا لباس مخصوص ماموگرافی را بپوشد. این لباس به گونه ای است که سایر بخش های بدن بیمار را می پوشاند  اما روی پستان ها قرار نمیگیرد تا پستان بر روی دستگاه قرار داده شود و عملیات ماموگرافی انجام شود.

به این منظور لازم است تا بیمار در بخش جلویی دستگاه تصویربرداری بایستد و با کمک پزشک پستان ها را بر روی دستگاه قرار دهد. سپس دستگاه پستان ها را فشرده سازی می کنند تا تصاویر دقیقی از بافت های آنها به دست آید.

با انجام این روند، تصاویر توسط اشعه ایکس به دستگاه ارسال می شوند و پزشک می تواند وضعیت پستان ها را بررسی کند.

ایا ماموگرافی عوارض دارد؟

اگر میخواهید بدانید که ایا ماموگرافی عوارض دارد و یا خیر، باید بگوییم که استفاده از اشعه ایکس و پرتوهای مضر در این روش تصویربرداری بی خطر نیست و امکان ایجاد عارضه برای افراد را به همراه دارد؛ اما بر اساس تحقیقات انجام شده عده بسیار کمتری در جهان بر اثر قرار گرفتن در معرض پرتوهای این روش عکسبرداری دچار مشکل شده اند.

تحقیقات نشان می دهد که از 10 هزار زن که هر ساله این روش را انجام می دهند، 125 نفر از انها به دلیل برخورد اشعه به سرطان پستان مبتلا شده اند که در این میان نیز در حدود 110 نفر از انها بر بیماری سرطان پستان غلبه می کنند و زنده می مانند.

لازم به ذکر است که ماموگرافی برای بانوانی که در دوران شیردهی و بارداری قرار دارند، اکیدا ممنوع است و این عزیزان نباید در معرض پرتوهای ماموگرافی قرار بگیرند.

در رابطه با عوارض ماموگرافی باید اشاره کنیم که عوارض ناشی از این روش چنانچه در مراکز درمانی معتبر و بیمارستان های تخصصی انجام شود، به میزان زیادی کاهش پیدا می کند و به همین دلیل توصیه ما به شما عزیزان این است که در مراکز درمانی معتبر برای ماموگرافی اقدام کنید تا هم پزشک تشخیص صحیحی از بیماری شما داشته باشد و هم عوارض آن برای شما کاسته گردد.

ماموگرافی در بیمارستان تخصصی پارسا

بیمارستان تخصصی پارسا در ولیعصر تهران از جمله مراکز درمانی است که می توانید برای ماموگرافی به آن مراجعه کنید و از خدمات تخصصی آن بهره مند گردید؛ بیمارستان تخصصی پارسا از جدیدترین تجهیزات پزشکی و تصویربرداری برای ماموگرافی استفاده می کند  و با همکاری پزشکان متخصص، عوارض ماموگرافی را برای شما به حداقل می رساند.

مزایای ماموگرافی در بیمارستان پارسا

کسانی که برای استفاده از این روش عکسبرداری به بیمارستان تخصصی پارسا مراجعه می کنند، علاوه بر آنکه عوارض ماموگرافی را به حداقل می رسانند، از مزیت های دیگر این بیمارستان نیز بهره مند می شوند که برخی از انها از قبیل زیر هستند:

امکان استفاده از بیمه درمانی

برای ماموگرافی در بیمارستان پارسا میتوانید از بیمه های مختلف درمانی و تکمیلی استفاده کنید و به این شکل هزینه های درمان خود را کاهش دهید. لیست شرکت های بیمه طرف قرار داد با این بیمارستان در وب سایت درج شده است.

تشخیص دقیق

بیمارستان تخصصی پارسا تشخیص بسیار دقیق و تخصصی دارد که در هر زمینه ای میتوانید از تشخیص دقیق آن بهره مند شوید.

امکان استفاده از انواع روش های ماموگرافی

بیمارستان پارسا تمامی انواع روش های ماموگرافی را برای بانوان انجام میدهد و در این بیمارستان میتوانید از روش ماموگرافی غربالگری و ماموگرافی تشخیصی استفاده کنید.

بهره بردن از خدمات اینترنتی

از دیگر مزایای مراجعه به بیمارستان پارسا امکان استفاده از خدمات اینترنتی آن است که به این شکل میتوانید نوبت ویزیت اینترنتی دریافت کنید و یا از اماده بودن جواب عکسبرداری خود مطلع شوید.

کلام پایانی

اگر همچنان به این پرسش فکر می کنید که ایا ماموگرافی عوارض دارد و علل بروز عوارض آن چیست، بهتر است که از پزشکان مشورت دریافت کنید و از انها بخواهید تا اگر استفاده از این روش برای شما ضروری نیست، روش های دیگری را جایگزین آن کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در بیمارستان پارسا در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا