دانستنی ها

بی اختیاری ادرار در دوران بارداری

تغییرات بدن شما در دوران بارداری کنترل مثانه را سخت تر می کند. وقتی با سرفه یا عطسه خود را غافلگیر می کنید، ممکن است متوجه شوید که در حال ادرار کردن هستید. ممکن است در “نگهداری آن” مشکل داشته باشید یا متوجه شوید که نیاز به استراحت بیشتر در حمام دارید. تغییر رژیم غذایی و استراحت های برنامه ریزی شده حمام همگی می توانند کمک کننده باشند.

بی اختیاری در بارداری چیست؟

بی اختیاری ادرار زمانی اتفاق می افتد که در کنترل مثانه مشکل دارید. اگر بی اختیاری را تجربه کنید، ممکن است نیاز فوری به ادرار کردن داشته باشید، یا ممکن است بین رفتن به حمام، ادرار نشت کند. همچنین ممکن است متوجه شوید که بیشتر به توالت می‌روید. مشکلات کنترل مثانه به دلایل زیادی از جمله بارداری و زایمان اتفاق می افتد.
خبر خوب این است که بی اختیاری در دوران بارداری معمولا موقتی است. همه چیز معمولاً چند ماه پس از تولد نوزاد یا پایان بارداری به حالت عادی برمی‌گردد.

شایع ترین نوع بی اختیاری در بارداری چیست؟

بی اختیاری ادرار استرسی شایع ترین نوع در دوران بارداری است. ، هنگامی که:
سرفه.
عطسه.
خنده.در فعالیت های فیزیکی شرکت کنید (حتی به سادگی پیاده روی).

همچنین ممکن است بی اختیاری ادرار فوری را تجربه کنید. در این حالت عضلات مثانه شما بدون کنترل شما منقبض می شوند و باعث می شوند که میل ناگهانی و غیرقابل کنترل برای ادرار کردن را احساس کنید. می تواند شما را وادار کند که به سمت توالت بدوید!

آیا بی‌اختیاری ادرار در دوران بارداری رایج است؟

بله.تقریباً 40٪ تا بیش از نیمی از افراد در دوران بارداری مشکلات کنترل مثانه را تجربه می کنند. در سه ماهه سوم بارداری، زمانی که جنین سنگین ترین است و بیشترین فشار را روی مثانه شما وارد می کند، شایع است، اما بی اختیاری در هر مرحله ای ممکن است رخ دهد.

تجربه بی اختیاری پس از بارداری نیز رایج است. زایمان – به ویژه زایمان واژینال – می تواند باعث ایجاد یا بدتر شدن مشکلات کنترل مثانه شود.

علائم و علل
علائم بی اختیاری بارداری چیست؟

بسیاری از ما در یک مقطع زمانی یک دریبل ناخواسته را تجربه کرده ایم. در دوران بارداری، این “حوادث” می تواند شایع تر شود. ممکن است در سه ماهه اول بارداری متوجه تغییرات شوید. با پیشرفت بارداری احتمال از دست دادن کنترل مثانه افزایش می یابد.
علائم و نشانه ها عبارتند از:
ترشح ادرار هنگام سرفه، عطسه، خنده یا ورزش.
احساس میل ناگهانی برای ادرار کردن و ناتوانی در “نگه داشتن آن”.
مجبور شدن مکرر رفتن به توالت.

تشخیص و آزمایشات
مشکلات کنترل مثانه در دوران بارداری یا بعد از آن چگونه تشخیص داده می شود؟

بی اختیاری ادرار در دوران بارداری به قدری شایع است که بسیاری از مردم به خود زحمتی نمی‌دهند. اما اگر مشکل کنترل مثانه دارید، باید به ارائه دهنده خود اطلاع دهید. ارائه‌دهنده شما می‌تواند استراتژی‌هایی را برای کمک به مدیریت بهتر موارد توصیه کند. معمولاً عملکرد طبیعی مثانه پس از بارداری برمی گردد.
اگر شش هفته یا بیشتر پس از پایان بارداری خود همچنان مشکل دارید، باید با ارائه دهنده خود مشورت کنید تا ببینید چه اتفاقی می افتد. آنها یک معاینه فیزیکی انجام می دهند و آزمایشاتی را برای بررسی عملکرد مثانه شما و رد شرایط مختلف پزشکی انجام می دهند.

مدیریت و درمان
مشکلات کنترل مثانه در دوران بارداری چگونه درمان می شوند؟

شما می توانید چندین کار را برای بهبود کنترل مثانه در دوران بارداری انجام دهید. به عنوان مثال، انجام تمرینات مختلف می تواند ماهیچه های کف لگن را که از مثانه شما حمایت می کنند، تقویت کند و به شما کنترل بیشتری بر مثانه بدهد.
سایر تغییرات سبک زندگی نیز می تواند کمک کننده باشد. شما می توانید:
به نوشیدنی های بدون کافئین یا آب تغییر دهید. همچنین از غذاهای تند یا بسیار اسیدی دوری کنید.
مصرف مایعات خود را بعد از شام محدود کنید. این می تواند حمام شما را زمانی که می خواهید بخوابید کاهش دهد.
وزن بدن سالم را حفظ کنید. کاهش وزن می تواند مقداری از فشار روی مثانه را کاهش دهد. در حالی که کاهش وزن ممکن است در دوران بارداری چالش برانگیز باشد، هدف گرفتن وزنی که در طول زندگی برای شما سالم باشد می تواند خطر بی اختیاری را کاهش دهد.
تمرینات مثانه را امتحان کنید. هنگام ادرار کردن و نشت ادرار مراقب باشید. قبل از زمان “نشتی” برای استراحت حمام برنامه ریزی کنید. سعی کنید به تدریج زمان بین استراحت های حمام را افزایش دهید تا عضلات لگن خود را تمرین دهید تا در دفع ادرار خود بهتر عمل کنید.
در این بین، ممکن است نیاز به پوشیدن پد داشته باشید. نیاز به کمک اضافی ممکن است خجالت آور باشد. با این حال، به یاد داشته باشید که بسیاری از افراد باردار دیگر نیز همین مورد را تجربه می کنند (و بسیاری از افراد قبل از شما نیز اینجا بوده اند).

بی اختیاری چقدر طول می کشد؟

اکثر افراد سه تا شش ماه پس از تولد نوزاد یا پایان بارداری، کنترل طبیعی مثانه خود را به دست می آورند.
گاهی اوقات، بی اختیاری که پس از بارداری بهبود می یابد، چندین سال بعد بازمی گردد. مهم است به خاطر داشته باشید که عواملی غیر از بارداری نیز خطر بی اختیاری را افزایش می دهند، از جمله عضلات کف لگن که با افزایش سن ضعیف می شوند.

چه زمانی باید پزشک متخصص خود را ببینم؟

اگر مشکل برای شش هفته یا بیشتر پس از بارداری ادامه داشت، با پزشک خود ملاقات کنید. همچنین، اگر بی اختیاری در کیفیت زندگی شما اختلال ایجاد کرد، در هر زمانی به ارائه دهنده خود مراجعه کنید. اگر از رویدادهای اجتماعی صرف نظر می کنید زیرا نگران مثانه خود هستید یا اگر خودآگاه تر شده اید – وقت آن رسیده است که برای کمک بخواهید.

توصیه نهایی..
در حالی که تغییرات بدن شما در دوران بارداری ممکن است کنترل مثانه را سخت‌تر کند، شما قدرت بیشتری برای مدیریت بی‌اختیاری بیش از آنچه فکر می‌کنید دارید. اگر باردار هستید و بی اختیاری ادرار دارید، باید به پزشک خود اطلاع دهید. آنها می توانند شما را در مورد تغییرات سبک زندگی راهنمایی کنند که می تواند کمک کند. تماشای آنچه می خورید می تواند کمک کننده باشد. تمرینات روزانه و برنامه ریزی برای استراحت در حمام نیز می تواند کمک کننده باشد. ناراحتی را به عنوان واقعیت جدید خود نپذیرید یا اجازه ندهید که مشکلات کنترل مثانه شما را از انجام کارهایی که دوست دارید باز دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا