پزشکی

جراحی لاپاراسکوپی

جراحی لاپاراسکوپی شبانه روزی در راه آهن و میدان منیریه منطقه 11

یکی از روش های جراحی که نیازی به شکافتن عمیق بدن ندارد، جراحی لاپاراسکوپی است. بیمارستان تخصصی پارسا با بهره گیری از تجهیزات مدرن و پیشرفته در صنعت پزشکی، توانسته است خدمات شایانی به بیماران خود الخصوص بیماران نیازمند به جراحی ارائه کند. این بیمارستان علاوه بر خدمات تصویربرداری متنوع مانند سونوگرافی شبانه روزی، ماموگرافی شبانه روزی، سی تی اسکن شبانه روزی و دیگر موارد، جراحی لاپاراسکوپی را نیز برای بیماران خود انجام می دهد.

جراحی لاپاراسکوپی چیست؟

در علم پزشکی لاپاراسکوپی به عملی گفته می شود که در آن متخصص و پزشک می تواند اعضای داخل شکم را بدون جراحی ببیند. در جراحی لاپاراسکوپی نیازی به شکافتن زیاد شکم نبوده بلکه توسط یک لوله کوچک که به نور و دوربین مجهز است با یک برش کوچک وارد بدن می شود. این لوله حین حرکت در داخل شکم یا لگن، تصاویر را همزمان بر روی صفحه نمایشگرف نشان می دهد.

 

جراحی لاپاراسکوپی
جراحی لاپاراسکوپی

مزایای جراحی لاپاراسکوپی

بدون شک چنانچه جراحی لاپاراسکوپی در یک مرکز عالی و بیمارستان مدرن مانند بیمارستان تخصصی پارسا انجام شود، نتایج مثمربخشی نیز به همراه خواهد داشت. اما در مجموع می توان گفت که مزایای جراحی لاپاراسکوپی به چند دلیل مختلف است. اول اینکه نیازی به جراحی خاصی نبوده و داخل بدن را توسط یک دوربین کوچک به راحتی می توان مشاهده کرد. بزرگنمایی تصویر حاصل بر روی صفحه نمایش، تشخیص را برای متخصص بسیار راحت تر خواهد کرد.

این جراحی برای افرادی که مبتلا به آندومتریوز هستند و با چشم عادی قابل به دیدن نیست، بسیار تاثیرگذار است. از سوی دیگر دیگر نیازی به شکافتن کامل شکم نبوده و تنها با ایجاد چند حفره کوچک می توان احشام شکم را مشاهده کرد. علاوه براین دردهای پس از جراحی لاپاراسکوپی کمتر از حد تصور شماست و پس از آن روده ها سریع تر به حالت قبل خود باز می گردد.

در اکثر جراحی ها، درد بعد از عمل برای بیمار درد بیشتری را به همراه دارد و نواحی برش داده شده پس از جراحی بیشترین اذیت را برای بیمار ایجاد می کند. اما در روش جراحی لاپاراسکوپی به دلیل ایجاد تنها چند سوراخ کوچک دیگر خبری از دردهای پس از عمل نیست.

به طور کلی می توان مزایای جراحی لاپاراسکوپی را در موارد زیر خلاصه کرد:

 1.  کمترین زمان بهبودی نسبت به جراحی باز
 2. کوتاهتر شدن طول مدت بستری
 3. زخم های کوچکتری در بدن بیمار ایجاد می گردد.
 4. از آسیبهای غیر ضروری به جدار شکم و قفسه سینه برای ورود و دسترسی به اندام یا عضو هدف اجتناب می شود.
 5. خطرعفونت بعد از عمل جراحی به حداقل می رسد.
 6. بیمار درد کمتری بعد از عمل دارد.
 7. امکان بررسی تمام حفره شکم قابل دیدن و بررسی است.
 8. به دلیل عدم وجود برش وسیع جراحی باز از نظر زیبایی بسیار بهتر از عمل باز می باشد.
 9. احتمال عفونت در لاپاراسکوپی بسیار کمتر است.

آمادگی های ضروری پیش از انجام جراحی لاپاراسکوپی

رعایت کردن برخی نکات پیش از انجام لاپاراسکوپی الزامی و ضروری است. برای نمونه چند مورد زیر بایستی رعایت شود:

 • بیمار موظف است که پزشک خود را از مصرف هر نوع داروی مصرفی آگاه سازد. برای خانم هایی که باردار هستند و یا شک به بارداری خود دارند، لازم است که پزشک خود را در جریان بگذارند. در نظر داشته باشید که دوز داروهای ضد ‌انعقادی مانند رقیق کننده‌های خون، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی، مکمل‌های گیاهی یا رژیمی و ویتامین K را که می‌تواند بر نتیجه‌ی لاپاراسکوپی تأثیر بگذارد، تغییر دهد.
 • بیمار بایستی حداقل 8 ساعت پیش از انجام جراحی لاپاراسکوپی از خوردن و آشامیدن خودداری کند.
 • در برخی بیماران نیاز است که آزمایش خون، ادرار، الکتروکاردیوگرام یا اشعه‌ی X از قفسه سینه، سونوگرافی یا سی تی اسکن گرفته شود.
 • برای انجام جراحی لاپاراسکوپی نیاز است که بیمار بیهوشی عمومی شود از این رو برای چند ساعت حالت خواب آلودگی خواهد داشت.

مراقبت های پس از جراحی

در اکثر موارد پس از انجام این جراحی  احتمال درد وجود دارد. استفاده از گاز دی اکسید در حین عمل، باعث خواهد شد که بیمار در شانه و قفسه سینه خود احساس درد داشته باشد. همچنین درد خفیف واژینال از درد های طبیعی دیگری است که بعد از جراحی ممکن است ایجاد گردد.

برای اینکه دردهای جراحی لاپاراسکوپی کمتر از نوع نرمال خود باشد، پزشک معالج می تواند مسکن را برای چند روز  اول پس از جراحی تجویز کند.

سعی کنید تا یک هفته از انجام کارهای سنگین و ورزش های طاقت فرسا دوری کنید. فراموش نکنید که داشتن حالت تهوع به دلیل بیهوشی می باشد. از این رو تا یک شب پس از جراحی حتما از غذاهای سبک استفاده کنید.

از دیگر مواردی که شامل مراقبت های پس از جراحی لاپاراسکوپی می شود، تمیز و خشک نگه داشتن محل برش است. به نوعی که جزو مهم ترین مراقبت های بعد از لاپاراسکوپی به حساب خواهد آمد.

درمان انواع بیماری ها با کمک جراحی

جراحی لاپاراسکوپی تنها محدود به چند مورد ساده نخواهد بود و می توان برای درمان های مختلف بخصوص موارد زیر از آن استفاده کرد:

 • برداشتن آپاندیس ملتهب به ویژه در موارد آپاندیسیت که خطر ترکیدن آپاندیس زیاد است
 • برداشتن کیسه صفرا
 • برداشتن بخشی از روده که اغلب برای درمان بیماری‌‏های گوارشی مانند بیماری کرون یا دیورتیکولیت استفاده می‎‌شود.
 • ترمیم فتق به‎ خصوص مواردی که در کشاله ران وجود دارد
 • ترمیم زخم معده
 • انجام جراحی کاهش وزن
 • برداشتن برخی از اندام‎‌های مبتلا به سرطان مانند تخمدان‌‎ها، پروستات، کبد، روده بزرگ، کلیه یا مثانه
 • درمان حاملگی خارج رحمی به منظور خارج کردن جنین و جلوگیری از آسیب به لوله ‎های رحمی
 • از بین بردن فیبروم
 • برداشتن رحم که گاهی اوقات برای درمان سرطان رحم، بیماری التهابی لگن (PID) و آندومتریوز رخ می‎‌دهد

هزینه جراحی لاپاراسکوپی

هزینه لاپاراسکوپی بسته به مورد خاص آن متفاوت نیز می باشد. این جراحی بایستی توسط یک گروه باتجربه و کارکشته انجام شود. از سوی دیگر امکانات و تجهیزات مورد استفاده برای این جراحی خود از دیگر عوامل تاثیرگذار برای قیمت و هزینه لاپاراسکوپی است. اما در مجموع هر چقدر که بیمار هزینه بیشتری برای لاپاراسکوپی پرداخت کند از سوی دیگر می تواند از مزایای بیشتر این جراحی بهره ببرد. اما برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص بهتر است با پزشک معالج خود صحبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا