سونوگرافی

سونوگرافی آنومالی

سونوگرافی آنومالی چیست؟ عوامل نیاز به سونوگرافی آنومالی چیست؟ شرایط لازم برای سونوگرافی آنومالی چیست؟ بهترین مرکز برای سونوگرافی آنومالی در تهران کجا است؟

سونوگرافی در حالت کلی یکی از روش های عکسبرداری از جوارح داخلی بدن محسوب میشود که به کمک آن پزشکان می توانند اطلاعات و تصاویری از داخل بدن به دست اورند و از سلامتی و یا وجود بیماری های مختلف در داخل بدن مطلع گردند.

سونوگرافی روش های مختلفی دارد که یکی از انواع روش های آن سونوگرافی انومالی است و در بیمارستان پارسا قصد داریم که این نوع سونوگرافی را مورد بررسی قرار دهیم.

سونوگرافی آنومالی چیست؟

سونوگرفی آنومالی که به آن اسکن آنومالی نیز گفته می شود از مهم ترین روش های سونوگرافی است که به صورت سیاه و سفید انجام می شود و تصاویر به دست امده از آن توسط هر کسی قابل تشخیص نیستند بلکه فقط پزشکان قادر به بررسی آن میباشند و میتوانند اطلاعات مورد نیاز را از آن استخراج کنند.

سونوگرافی آنومالی
سونوگرافی آنومالی

اسکن آنومالی چگونه انجام می شود؟

برای انجام دادن این روش لازم است تا بیمار بر روی تخت دراز بکشد تا پزشک عملیات تصویر برداری را انجام دهد. به این منظور باید بیمار لباس های خود را از تن در بیاورد تا بخشی که باید تحت سونوگرافی قرار بگیرد، در دسترس قرار داشته باشد.

پس از انجام این عملیات ژل مخصوص سونوگرافی بر روی موضع مورد نظر قرار می گیرد تا امواج مربوط به سونوگرافی به کیفیت تصاویر به دست امده کمک کنند و بهتر تصاویر را منتقل نمایند.

سونوگرافی آنومالی و بررسی جنین در شکم مادر

از این روش سونوگرافی برای تشخیص بیماری های مختلفی استفاده می شود اما یکی از مهم ترین علل نیاز به سونوگرافی آنومالی، تشخیص وضعیت جنین در شکم مادر است که به این منظور لازم است تا در هفته 18 الی 20 بارداری برای بررسی وضعیت جنین در شکم مادر از این روش سونوگرافی استفاده شود.

از این روش معمولا برای چکاپ کردن جنین استفاده می شود تا پزشک مطمئن شود که بیمار هیچ گونه نقض جسمی ندارد و از سلامتی جسمی برخوردار است.

امروزه روش های جدیدتری به این منظور استفاده می شود که به آن سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی گفته می شود.

به کمک این روش می توان مسائلی از قبیل زیر را در جنین بررسی کرد:

 • وضعیت سر و مغز
 • ستون فقرات
 • قلب
 • حفره شکمی جنین
 • معده
 • کلیه
 • مثانه
 • دست و پای جنین
 • تعیین جنسیت جنین
 • بند ناف
 • و…

عوامل نیاز به سونوگرافی آنومالی

از این سونوگرافی به منظور تشخیص و درمان بیماری های دیگری نیز استفاده می شود که این عوامل از قبیل زیر هستند

 • سلامتی کلیه و وجود و یا عدم وجود سنگ وعفونت در آن
 • عفونت و سنگ مثانه
 • وضعیت رحم
 • وضعیت تخمدانها
 • مشکلات مربوط به کبد
 • مجاری ادراری

تمامی این بخش های بدن انسان را میتوان با استفاده از این روش سونوگرافی تحت بررسی قرار داد و به وجود بیماری های مختلفی همچون سنگ، عفونت ویا هر ضایعه دیگری در آنها پی برد.

شرایط لازم برای این روش چیست؟

کسانی که توسط پزشک به انها تجویز شده است که سونوگرافی انجام دهند، باید قبل از انجام دادن این روش و زمان حضور در مرکز درمانی به میزان کافی آب بنوشند و مایعات مصرف کنند تا مثانه آنها پر باشد.

در واقع مهم ترین شرط برای دریافت نتیجه مناسب از سونوگرافی آنومالی این است که مثانه پرباشد حتی اگر قصد انجام دادن سونوگرافی برای تشخیص بیماری های موجود در بخش های دیگری به غیر از مثانه را داشته باشید.

بهترین مرکز برای سونوگرافی آنومالی در تهران

مراکز درمانی که در انها سونوگرافی انومالی انجام شود،به وفور یافت می شوند. اما اگر به دنبال یک مرکز درمانی مناسب برای سونوگرافی آنومالی هستید، بیمارستان تخصصی پارسا را به شما پیشنهاد می کنیم.

زیرا در این بیمارستان قادر هستید تا سونوگرافی را به صورت شبانه روزی و یا در ایام تعطیل انجام دهید. علاوه بر آن سونوگرافی در این بیمارستان با نظارت بهترین متخصصین انجام می شود و نتیجه آن بسیار دقیق و مناسب است.

برای دریافت نوبت سونوگرافی و یا جوابدهی آن نیز میتوانید به صورت انلاین اقدام کنید.

این روش برای تشخیص وضعیت جنین بهتر است ویا چهار بعدی؟

بسیاری از افراد می پندارند که سونوگرافی چهار بعدی به دلیل پیشرفته تر بودن جایگاه سونوگرافی آنومالی را گرفته است در حالی که از اسکن آنومالی همچنان در مواقع مورد نیاز استفاده می شود.

سونوگرافی چهار بعدی روشی است که در آن تصاویر بسیار دقیق، رنگی و با کیفیتی از جنین به دست می آید و می توان چهره جنین را به خوبی در آن مشاهده کرد. اما به دلیل اینکه امواج به کار رفته در این روش بسیار قوی تر از روش آنومالی هستند، پزشکان به کار بردن سونوگرافی چهار بعدی را در همه مواقع تجویز نمی کنند بلکه تنها در برخی از مواقع به کار بردن آن را توصیه می کنند.

با این وجود برای بررسی وضعیت جنین در شکم مادر استفاده از روش آنومالی مناسب تر است مگر در مواقعی که با مشورت پزشک به کار بردن روش چهار بعدی بلامانع باشد.

مزایای اسکن آنومالی در مقایسه با سونوگرافی چهار بعدی

اسکن آنومالی که به صورت سیاه و سفید انجام می شود با وجود قدیمی تر بودن آن از مزایایی در مقایسه با اسکن چهار بعدی برخوردار است. به عنوان مثال: سونوگرافی آنومالی از آسیب دیدن جنین جلوگیری می کند و برای جنین عارضه ای به همراه ندارد اما سونوگرافی چهار بعدی میتواند عوارضی را به همراه داشته باشد.

از طرف دیگر هزینه سونوگرافی آنومالی کمتر از چهار بعدی است و به مادر نیز هیچ آسیبی وارد نمی کند زیرا امواج آن در مقایسه با سونوگرافی چهار بعدی ضعیف تر است.

کلام پایانی

سونوگرافی آنومالی را برای شما در بیمارستان تخصصی پارسا تحت بررسی قرار دادیم تا با علل نیاز به این روش عکسبرداری آشنا باشید و بدانید که پزشک به چه منظوری استفاده از این روش را به شما تجویز کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا