سونوگرافی

سونوگرافی از کلیه

سونوگرافی کلیه به چه منظور انجام می شود؟ در سونوگرافی کلیه چه مشکلاتی تشخیص داده می شوند؟ بهترین بیمارستان در تهران برای سونوگرافی از کلیه کدام است؟ با توجه به این موضوع که سونوگرافی برای کلیه از اهمیت زیادی برخوردار است، به بررسی آن از زوایای مختلف خواهیم پرداخت.

سونوگرافی از قدیمی ترین روش های عکسبرداری از داخل بدن است که سالیان بسیار زیادی از آن در علم پزشکی استفاده شده است و همچنان نیز از آن بهره برده می شود. اهمیت سونوگرافی به میزانی است که در علم پزشکی شاخه ای مربوط به این رشته قرار داده اند و کسانی که مایل به تحصیل در این زمینه هستند، می توانند از دانشگاه این شاخه پزشکی را دنبال کنند.

در واقع سونوگرافی روشی است که در آن پزشک قادر است تا از جوارح داخلی بدن عکس هایی را به دست اورد که این عکس ها عضله ها، ماهیچه ها، مایعات و … را نشان می دهند در حالی که در روش های دیگر عکسبرداری بخش های دیگر بدن قابل رویت هستند.

امروزه سونوگرافی با روش های نوین تری نیز انجام می شود و یکی از مهم ترین کاربردهای آن در خصوص کلیه های انسان و وضعیت آنها است.

سونوگرافی از کلیه به چه منظوری انجام می شود؟

همان طور که اشاره شد سونوگرافی از کلیه برای تشخیص دادن برخی از بیماری های مربوط به کلیه مورد استفاده قرار می گیرد و پزشک در زمانی که به برخی از بیماری های کلیوی مشکوک باشد، سونوگرافی را به بیمار تجویز می کند.

به عبارت دیگر نیز میتوان گفت که پزشکان از طریق سونوگرافی کلیه میتوانند از سلامت و یا عدم سلامتی کلیه ها مطلع گردند.

 

سونوگرافی از کلیه

 

در سونوگرافی مربوط به کلیه چه مشکلاتی تشخیص داده می شوند؟

مهم ترین بیماری های کلیوی که از طریق سونوگرافی قابل تشخیص هستند از قبیل زیر می باشند:

عفونت کلیه

یکی از شایع ترین بیماری های کلیوی، وجود عفونت در کلیه است که در سونوگرافی کلیه قابل تشخیص است. با این روش تصویربرداری پزشک قادر است تا از میزان عفونت جریان پیدا کرده در کلیه را تشخیص دهد و از کم و زیاد بودن آن اطلاع پیدا کند، علاوه بر آن پزشک با انجام این روش می تواند  بگوید که آیا هر دوی کلیه ها دچار عفونت شده اند و یا فقط یکی از آنها با این مشکل درگیر است.

سنگ کلیه

وجود سنگ در کلیه از جمله بیماری های کلیوی محسوب می شود که معمولا افرادی با آن مواجه هستند که مایعات کمی مصرف می کنند و یا کلیه سنگ ساز دارند. سونوگرافی یک روش مطمئن و مناسب برای تشخیص این بیماری است که با انجام آن وجود و یا عدم وجود سنگ مشخص می شود؛ لازم به ذکر است که از طریق این روش پزشک می تواند اندازه دقیق سنگ و یا سنگ های کلیه را مشخص و اعلام کند.

سنگ ریزه و املاح

علاوه بر سنگ کلیه، در بسیاری از مواقع با سنگ ریزه های کلیوی مواجه هستیم که این سنگ ریزه ها از سایز خیلی کوچکی برخوردار هستند اما تعداد انها زیاد است. املاح نیز به توده های کوچک نمکی و یا اهکی گفته می شود که مصرف زیاد نمک در تشکیل انها بی تاثیر نیست.

سنگ ریزه ها و املاح معمولا به دلیل مصرف آبی که به خوبی تصفیه نشده است در کلیه به وجود می آیند و باید تحت درمان قرار بگیرند تا وجود انها در کلیه برای اشخاص مشکل ساز نشود.

وجود خون و یا مایعات اضافی در کلیه

چنانچه خون و یا هر گونه مایع اضافی و غیر عادی در کلیه وجود داشته باشد، با سونوگرافی قابل تشخیص است و پزشک به وجود انها از طریق این روش پی خواهد برد.

مراحل سونوگرافی کلیه چگونه است؟

برای سونوگرافی از کلیه ها لازم است تا بیمار مثانه پر  و احساس ادرار داشته باشد تا تصویربرداری دقیق تر انجام شود. علاوه بر آن برای بانوان لازم است تا انها در دوره قاعدگی قرار نگرفته باشند تا اگر در کلیه خون مشاهده شد، پزشک بتواند تشخیص دهد که این خون به قاعدگی مربوط است و یا علامت بیماری خاصی است.

با رعایت این موارد بیمار باید به مرکز سونوگرافی مراجعه کند و بر روی تخت دراز بکشد. سپس پزشک ژل مخصوص را بر روی پهلوها که کلیه ها در آن قرار گرفته اند، ماساژ میدهد و سپس دسته سونوگرافی را بر روی کلیه ها از روی پوست حرکت می دهد تا تصویربرداری انجام شود.

نکته: سونوگرافی کلیه یک روش فاقد هر گونه درد است که به صورت موضعی انجام می شود.

بهترین بیمارستان در تهران برای سونوگرافی کلیه

در تهران بیمارستان های زیادی وجود دارد که سونوگرافی از کلیه را انجام می دهند اما از بهترین بیمارستان ها در این زمینه باید به بیمارستان تخصصی پارسا در خیابان ولیعصر اشاره داشت.

بیمارستان تخصصی پارسا مجهز به آخرین و به روز ترین تجهیزات پزشکی در زمینه های مختلف از جمله: سونوگرافی است که با استفاده از انها تصویربرداری از بخش های مختلف بدن به خوبی انجام می شود.

علاوه بر آن باید اشاره کنیم که پزشکان بیمارستان پارسا همگی متخصص و با تجربه هستند و تشخیص آنها بسیار دقیق است.

شرایط بیمارستان پارسا برای سونوگرافی کلیه

برای اینکه بتوانید سونوگرافی مربوط به کلیه در بیمارستان پارسا را انجام دهید، لازم است تا از طریق تلفن های تماس با این بیمارستان تماس بگیرید تا نوبت دریافت کنید و یا می توانید از طریق سایت به این منظور اقدام نمایید.

پس از دریافت حضوری، تلفنی و یا اینترنتی نوبت میتوانید برای سونوگرافی به این بیمارستان در زمان تعیین شده مراجعه کنید و مراحل عکسبرداری را بگذرانید.

لازم به ذکر است که بیمارستان تخصصی پارسا یک مجموعه شبانه روزی است که در ایام تعطیل و به صورت شبانه روزی خدمات درمانی ارائه میدهد. با این وجود حتی بدون نوبت نیز میتوانید در بخش های اورژانسی بیمارستان به انجام سونوگرافی بپردازید.

کلام پایانی

سونوگرافی کلیه را فقط در مواقعی می توانید انجام دهید که پزشک انجام آن را برای شما تعیین کرده باشد. حتی اگر خودتان به مشکلات کلیوی پی برده باشید، باید مشکل را با پزشک مطرح کنید تا پزشک معالج به شما نسخه مربوط به انجام سونوگرافی را بدهد؛ انگاه میتوانید در هر مجموعه ای برای انجام این روش عکسبرداری اقدام کنید. در غیر این صورت سونوگرافی برای شما انجام نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا