سونوگرافی

سونوگرافی بارداری

سونوگرافی بارداری چگونه است؟ در چه مواقعی به سونوگرافی بارداری نیاز خواهیم داشت؟ انواع سونوی بارداری چیست؟ با ما همراه شوید

بانوانی که در دوران بارداری به سر می برند نیاز دارند که در مدت زمان مناسبی سونو بارداری انجام دهند تا وضعیت سلامتی جنین آنها مشخص شود.

زیرا بیشتر بیماری ها و ناهنجاری هایی که در جنین وجود دارد، به کمک سونوگرافی در بارداری مشخص می شود. از علل بسیار مهم دیگر انجام سونوگرافی کسب اطلاع از جنسیت جنین است که در ماه های مشخصی از دوران بارداری باید به ای منظور اقدام شود تا پزشک بتواند جنسیت جنین را تشخیص دهد.

بنابراین انجام این کار نه تنها برای کسب اطلاع از سلامتی جنین اهمیت دارد بلکه به والدین نیز کمک می کند تا از جنسیت جنین خود مطلع شوند.

انواع سونوگرافی بارداری

 انواع سونوگرافی‌ها در دوران حاملگی · سونوگرافی شکمی یا ابدومینال در بارداری · سونوگرافی واژینال · سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی · سونوگرافی داپلر را برای شما عزیزان شرح می دهیم با ما همراه شوید

غربالگری از نوع سندروم داون

این نوع سونوگرافی به این منظور انجام می شود که پزشک بتواند تشخیص دهد تا جنین به سندروم داون مبتلا است و یا خیر. سندروم داون از بیماری های مادرزادری است که معمولا به دلیل بروز اختلالات ژنتیکی به وجود می آید.

سونوگرافی مربوط به بررسی سلامت جنین

سونوگرافی مربوط به بررسی سلامت جنین از انواع سونوگرافی هایی است که برای بررسی سلامتی جنین انجام می شود و از جوانب مختلف این موضوع مورد بررسی قرار می گیرد تا از سلامتی کامل جنین بتوان کسب اطمینان کرد.

سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی بارداری چیست؟

این نوع از سونوگرافی ها از انواع بسیار جدید سونوگرافی محسوب می شوند که وضعیت جنین را از همه ابعاد مورد بررسی قرار می دهد و از حالت های مختلف جنین فیلم برداری می کند.

سپس فیلم های به دست آمده بر روی هم منطبق می شوند و تمامی حرکات جنین دیده می شوند.

سونوگرافی سه بعدی در خصوص تشخیص ناهنجاری های جنین بسیار موثر تر از روش های قدیمی تر است و در چنین شرایطی که نیاز باشد تا وضعیت ناهنجاری های جنین مورد بررسی قرار بگیرد، پزشک این نوع سونوگرافی را تجویز می کند.

سونوگرافی داپلر چیست؟

سونوگرافی داپلر یکی دیگر از انواع سونوگرافی هایی است که به بررسی وضعیت خون رسانی به اعضای مختلف بدن می پردازد و معمولا در مواقعی این روش سونوگرافی از سوی پزشکان تجویز می شود که پزشک بروز اختلالاتی را در جنین تشخیص دهد.

سونوگرافی بارداری
سونوگرافی بارداری

زمان بندی سونوگرافی بارداری

سونوگرافی بارداری باید در سه ماهه اول بارداری به منظور تشخیص سلامتی انجام شود. زمان مناسب برای انجام این کار در سه ماهه اول بارداری هفته 11 ام الی 14 ام بارداری و پس از آن هفته 12 الی 13 ام بارداری است.

سونوگرافی غربالگری دیگری که در دوره بارداری باید انجام شود، در هفته 18 الی 19 بارداری است و سلامتی کلی جنین تشخیص داده می شود. پس از انجام این سونوگرافی امکان سقط جنین نیست و به همین دلیل این سونوگرافی از اهمیت زیادی برخوردار است.

دلایل نیاز به سونوگرافی بارداری چیست؟

  • کسب اطمینان از صحت تخمک گذاری
  • تشخیص حاملگی خارج رحم
  • جلوگیری کردن از عوارض بارداری
  • تعیین کردن بارداری و عدم بارداری
  • بررسی کردن رشد و وضعیت جنین
  • به منظور بررسی کردن نواقص مادرزادی در جنین
  • نمونه گیری کردن از پرزهای جفتی

سونوگرافی بارداری در بیمارستان پارسا

بیمارستان تخصصی پارسا از جمله بهترین مراکز درمانی در تهران است که سونوگرافی بارداری را نیز میتوان در آن انجام داد. بیمارستان پارسا از قدیمی ترین بیمارستان های تهران است که خدمات درمانی بسیار زیادی انجام می دهد و به ارائه خدمات درمانی می پردازد.

این بیمارستان متشکل از بخش زنان و زایمان است و علاوه بر سونو بارداری امکان بهره بردن از امور درمانی مربوط به حوزه زنان و زایمان نیز در آن وجود دارد.

برای انجام سونوگرافی در بیمارستان پارسا میتوانید به صورت شبانه روزی اقدام کنید زیرا بیمارستان پارسا یک مرکز درمانی شبانه روزی است و به صورت 24 ساعته خدمات درمانی خود را ارائه میدهد.

علاوه بر آن در این مجموعه میتوانید از بیمه های مختلف درمانی نیز به منظور دریافت خدمات درمانی مختلف همچون  سونو بارداری بهره مند گردید.

مراحل انجام سونوگرافی بارداری

سونوگرافی بارداری و سایر روش های سونوگرافی کاملا بدون درد هستند و هیچ فشاری را بر بانوان وارد نمی کنند. برای انجام شدن سونوگرافی باید زن باردار بر روی تخت دراز بکشد تا دکتر سونوگرافی ژل مخصوص را بر روی بخش های مورد نظر قرار دهد.

به کمک این ژل اشعه دستگاه وارد بدن می شود و پزشک میتواند تصاویری از داخل بخش های مد نظر به دست آورد که این تصاویر توسط همه افراد قابل تشخیص نیستند و فقط پزشک از مسائل موجود در آن مطلع و آگاه می شود.

جوابدهی در سونوگرافی بارداری چگونه است؟

سونوگرافی از جمله روش هایی برای تشخیص وضعیت جنین در بدن مادر است که جوابدهی آن به شکل آنی انجام می شود و پزشک پس از بررسی وضعیت جنین، به صورت آنی جواب آن را تایپ کرده و به بیمار ارائه میدهد تا نتیجه آن را به پزشک ناظر بر وضعیت بارداری نشان دهند.

با این وجود برای دریافت نتیجه بارداری نیازی نیست که چند روز صبر کنید و یا معطل شوید.

در بیمارستان پارسا نیز به صورت آنی نتیجه سونوگرافی خود را دریافت خواهید کرد.

کلام پایانی

سونوگرافی بارداری را برای شما عزیزان در بیمارستان پارسا مورد بررسی قرار دادیم تا در صورتی که به دنبال یک بیمارستان مناسب برای سونوگرافی و انجام امور مربوط به زنان و زایمان هستید، در صورت تمایل به صورت اینترنتی از این بیمارستان نوبت ویزیت دریافت کنید و به کلینیک مربوط به سونوگرافی مراجعه نمایید.

در وب سایت بیمارستان پارسا می توانید اطلاعات بیشتری در این رابطه به دست اورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا