تصویربرداری

سونوگرافی جنین

سونوگرافی جنین چیست؟ هدف از سونوگرافی جنین چه می باشد؟ سونوگرافی  را در کجا انجام دهیم؟ اصطلاحات رایج در سونوگرافی جنین چیست؟ هزینه سونوگرافی چه قدر است؟

سونوگرافی یکی از روش های عسکبرداری پزشکی است که از طریق آن پزشک می تواند به جوارح داخلی بدن دسترسی داشته باشد و تصاویری از آنها را به دست آورد تا به مشکلات و بیماری های مختلف پی ببرد.

سونوگرافی با استفاده از دستگاه مخصوصی انجام می شود که این دستگاه بر روی بخش های مورد نظر کشیده می شود و به واسطه اشعه ناشی از دستگاه تصاویر بر روی مانیتور ارسال می شوند.

سونوگرافی شبانه روزی یک روش غیر تهاجمی است که هیچ گونه درد و خونریزی به همراه ندارد و کاملا بدون درد و ایمن است.

سونوگرافی جنین چیست؟

زمانی که سونوگرافی برای بانوان باردار انجام شود تا وضعیت جنین در شکم زن باردار مشخص شود به آن سونوگرافی جنین می گویند.

سونوگرافی جنین با استفاده از همان روش ذکر شده در فوق انجام می شود و بانوان باردار باید در مدت زمان تعیین شده توسط پزشک از این روش استفاده کنند تا وضعیت جنین بررسی شود.

 

سونوگرافی جنین

هدف از سونوگرافی جنین چه می باشد؟

اصلی ترین هدف از سونوگرافی جنین این است که موارد و مسائلی از قبیل زیر مشخص شوند:

جنسیت جنین

از مهم ترین اهداف برای سونوی جنین این است که جنسیت جنین مشخص شود و پزشک بتواند تعیین کند که جنین دختر است و یا پسر. در این خصوص باید گفت که سونوگرافی تشخیص جنسیت جنین در تاریخ مشخصی از بارداری قابل انجام است و باید حتما از هفته 12 ام الی 22 ام از بارداری انجام شود.

چنانچه زودتر از این هنگام برای سونوگرافی تعیین جنسیت اقدام شود، پزشک نمیتواند تشخیص دهد که جنسیت جنین چیست زیرا باید اعضای بدن جنین رشد پیدا کرده باشند.

لازم به ذکر است که هر چه سونوگرافی تعیین جنسیت در تاریخ دیرتری انجام شود و به هفته 22 ام نزدیک تر شود، امکان تشخیص مناسب جنسیت بیشتر است.

مساله دیگری که باید به آن اشاره کرد، این است که جنین باید پاهای خود را در شکم مادر باز کرده باشد تا پزشک بتواند از این طریق جنسیت او را تشخیص دهد.

سلامتی جنین در شکم مادر

سونوگرافی جنین چندین مرتبه در طول بارداری باید انجام شود تا پزشک بتواند از سلامتی جنین مطلع شود. در این دوران پزشک می تواند به شکل گرفتن اصولی اعضای بدن جنین پی ببرد و در صورتی که نقص جسمی در او وجود داشته باشد آن را تشخیص دهد.

همچنین در این روش پزشک قادر است تا مبتلا بودن جنین به بیماری های سندروم داون و .. را نیز تشخیص دهد. بنابراین لازم است تا حتما مادران باردار در این دوران برای سونوگرافی اقدام کنند تا کودک سالمی را به دنیا آورند.

اصطلاحات رایج در سونوگرافی جنین

با انجام شدن سونوگرافی بارداری از اصطلاحاتی در نتیجه آن استفاده می شود که این اصطلاحات از قبیل زیر هستند:

Gs: به معنای کیسه حاملگی است

Ys: این عبارت به معنای کیسه زرد است

Pl: معنای قطب جنین را می دهد

Sch: به معنی خونریزی زیر جفت است

Bpd: به معنای قطر موجود میان بین استخوان پاریتال جنین است

Ofd: به معنای قطر سر جنین از پیشانی تا استخوان پس سری است

Hc: به معنای قطر دور سر جنین است

Fl: به معنای طول استخوان ران است

Hl: طول استخوان بازو

Ac: دور شکم جنین

Crl: بالای سر تا پایین بدن جنین

Fhr: به معنای ضربان قلب جنین است

Afi: شاخص مایع آمنیوتیک

Efw: وزن تخمینی جنین را نشان می دهد

Nb: به معنای استخوان بینی است

Iugr: به معنای محدودیت رشد رحمی است

با کسب اطلاع از این اصطلاحات و معنای انها میتوانید از نتیجه سونوگرافی مطلع شوید و دریابید که هر یک از آنها چه معانی به همراه دارند.

سونوگرافی جنین را در کجا انجام دهیم؟

برای اینکه سونوگرافی جنین انجام شود، باید به مراکز عسکبرداری و یا بیمارستان های معتبر مراجعه شود که کیفیت خدمات درمانی انها بالا باشد و تشخیص درستی وجود داشته باشد.

از بهترین مراکز درمانی در تهران که به این منظور می توانید به آن مراجعه کنید، باید به بیمارستان تخصصی پارسا اشاره کرد که این بیمارستان در خیابان ولیعصر تهران قرار گرفته است و بیش از 50 سال از تاسیس شدن آن در تهران می گذرد.

بیمارستان پارسا بخش های متعددی دارد که یکی از بخش های درمانی آن سونوگرافی است و با تجهیزات پیشرفته میتوانید سونوگرافی سیاه و سفید و یا رنگی برای جنین انجام دهید.

لازم به ذکر است که امکان دریافت نوبت ویزیت به صورت اینترنتی وجود دارد.

مزایای سونوگرافی جنین در بیمارستان پارسا

کسانی که برای سونوگرافی جنین به بیمارستان پارسا مراجعه کنند، از مزیت های زیر بهره مند می شوند:

  • امکان انجام خدمات درمانی با بهره گیری از بهترین تجهیزات
  • امکان استفاده از انواع بیمه های خدمات درمانی
  • امکان دریافت نوبت ویزیت اینترنتی
  • پرداخت هزینه مناسب
  • تشخیص صحیح و مناسب پزشکان این مجموعه که متخصص هستند
  • امکان بهره بردن از سایر خدمات درمانی در بیمارستان پارسا
  • رفت و آمد آسان به بیمارستان
  • و…

هزینه سونوگرافی جنین چقدر است؟

سونوگرافی که به منظور تشخیص وضعیت جنین در شکم مادر انجام می شود، هزینه متفاوتی دارد و هزینه آن در مراکز درمانی مختلف با هم تفاوت دارد.

به عنوان مثال: در مراکز و بیمارستان های دولتی با پرداخت هزینه بسیار جزئی میتوانید سونوگرافی را انجام دهید، در حالی که در مراکز درمانی و بیمارستان های خصوصی باید هزینه بسیار زیادتری را بپردازید.

لازم به ذکر است که بیمه  درمانی نیز در مراکز دولتی مبلغ بیشتری از هزینه را در مقایسه با بیمارستان خصوصی کاهش میدهد.

سخن پایانی

سونوگرافی در تعطیلات را باید حتما در مراکز معتبر و حرفه ای و زیر نظر بهترین متخصصین انجام دهید. در غیر این صورت ممکن است که تشخیص صحیحی به دست نیاید و به دلیل تشخیص اشتباه مشکلاتی برای شما ایجاد شود.

به یاد داشته باشید که سونوگرافی جنین را حتما و الزاما در تاریخ هایی که توسط پزشک مد نظر قرار گرفته اند انجام دهید تا فرزندی سالم به دنیا آورید و در صورت وجود ناهنجاری های جسمی امکان سقط جنین را داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا