سونوگرافی

سونوگرافی رحم و تخمدان

سونوگرافی رحم و تخمدان در چه مواردی انجام می شود؟ نحوه انجام سونوگرافی رحم و تخمدان چگونه است؟ انواع روش های این روش چیست؟ آیا سونوگرافی رحم و تخمدان عوارض دارد؟ بهترین مرکز شبانه روزی در تهران برای انجام دادن سونوگرافی رحم و تخمدان چیست؟

رحم و تخمدان از اعضای داخلی بدن بانوان هستند که از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند و تولید مثل، بارداری، قاعدگی و … توسط این اعضای بدن بانوان صورت می گیرد.

با این وجود اگر مشکلاتی در این اعضای بدن به وجود آیند، تولید مثل و بارداری می تواند با بروز مشکلات جدی همراه باشد.

یکی از راه های تشخیص بیماری های مختلف مربوط به رحم و تخمدان، انجام دادن سونوگرافی است که به کمک این روش عکسبرداری پزشکان قادر هستند تا داخل رحم وتخمدان را مشاهده کنند و تصاویری از انها به دست آورند.

با بررسی تصاویر به دست آمده نیز میتوان به وجود و یا عدم وجود مشکل و بیماری در رحم و تخمدان پی برد.

دلایل نیاز به سونوگرافی رحم و تخمدان چیست؟

سونوگرافی رحم و تخمدان به دلایل مختلفی انجام می شود و اصلی ترین علل نیاز به استفاده از این روش درمانی و تشخیصی را می توان موارد زیر در نظر گرفت:

بررسی کردن اندازه، شکل و موقعیت رحم و تخمدان ها

با سونوگرافی میتوان این موارد را بررسی کرد و به این مساله پی برد که اندازه و شکل و موقعیت رحم و تخمدان طبیعی است و یا خیر. در صورتی که این موارد در حالت طبیعی و نرمال وجود نداشته باشند نشان دهنده وجود مشکل خواهند بود.

ضخامت رحم و تخمدان و وجود مایعات و توده  در داخل انها

رحم و تخمدان های بانوان از ضخامت مشخصی برخوردار هستند. مسائل مختلفی مانند: قاعدگی نامرتب و یا به وجود آمدن توده های غیر طبیعی و مایعات در آن میتوانند باعث افزایش ضخامت این بخش ها شوند. در چنین شرایطی باید حتما برای درمان و تشخیص بیماری موجود اقدام کرد.

باید ضخامت این اندام ها توسط سونوگرافی تحت بررسی قرار بگیرند.

تشخیص تخمدان پلی کیستیک

بسیاری از بانوان از سندروم تخمدان پلی کیستیک رنج می برند که این بیماری می تواند مشکلات زیادی را برای بانوان به وجود آورد. با سونوگرافی می توان از پلی کیستیک بودن تخمدان ها و یا سلامتی آنها مطلع شد.

کسب اطلاع از وضعیت iud در رحم

Iud دستگاه بسیار کوچکی است که برای جلوگیری از بارداری در بانوان زیر نظر پزشک مورد استفاده قرار می گیرد و بانوانی که از آن استفاده می کنند باید برای کسب اطلاع از وضعیت iud در رحم سونوگرافی انجام دهند.

کنترل وضعیت بارداری

از دیگر دلایل بسیار رایج و متداول که بر اساس آن سونوگرافی رحم و تخمدان انجام می شود، وضعیت بارداری است. بانوان برای کسب اطلاع از بارداری و یا عدم بارداری خود باید سونوگرافی انجام دهند.

همچنین در صورتی که بارداری وجود داشته باشد، برای بررسی وضعیت جنین، سلامتی او و تعیین جنسیت به بارداری نیاز خواهد بود.

علاوه بر این موارد دلایل دیگری نیز وجود دارند که برای انها سونوگرافی رحم و تخمدان انجام می شود.

سونوگرافی رحم و تخمدان

انواع روش های سونوگرافی رحم و تخمدان

سونوگرافی برای بررسی وضعیت رحم و یا تخمدان را با دو روش مختلف انجام می دهند که این دو روش عبارتند از:

سونوگرافی ابدومینال و نحوه انجام آن

در سونوگرافی ابدومینال ژل مخصوص را بر روی شکم می زنند و با استفاده از دستگاه مبدل سونوگرافی و حرکت دادن و فشار دادن آن بر روی شکم عملیات سونوگرافی انجام می شود و تصاویر مربوط به آن بر روی مانیتور دیده خواهند شد.

برای انجام دادن این نوع سونوگرافی لازم است که مثانه پر باشد تا احتمال خطا در تشخیص کاهش پیدا کند.

سونوگرافی واژِینال و نحوه انجام آن

در سونوگرافی واژینال، تصویر برداری از رحم و تخمدان را به واسطه واژن انجام می شود و در این روش نیازی به پر بودن مثانه نیست بلکه باید مثانه خالی باشد.

در این نوع سونوگرافی مبدل را از طریق واژن به داخل رحم می فرستند تا تصاویر از آن به دست آیند.

سونوگرافی واژینال از قدرت تشخیص دقیق تری برخوردار است و به همین دلیل معمولا برای تشخیص سرطان رحم از این روش استفاده می شود.

عوارض سونوگرافی رحم و تخمدان چه می باشد؟

از آنجایی که در عکسبرداری به روش سونوگرافی از امواج صوتی استفاده می شود، بسیاری از افراد فکر می کنند که این روش خطرناک است و می تواند باعث بروز عوارض شود.

اما در این خصوص باید گفت که سونوگرافی هیچ خطر و عوارضی برای شما به همراه نخواهد داشت و تا کنون هیچ بیماری و مشکلی به دلیل انجام دادن این روش گزارش نشده است.

لازم به ذکر است که فقط در صورتی امکان بروز عوارض سونوگرافی وجود دارد که پزشک در انجام این کار مهارت و دانش کافی نداشته باشد.

بهترین مرکز شبانه روزی برای سونوگرافی رحم و تخمدان در تهران

در تهران مراکز بسیار زیادی وجود دارند که امور مربوط به سونوگرافی رحم وتخمدان را انجام می دهند. اما با توجه به اینکه سونوگرافی باید با نظارت پزشک متخصص انجام شود، توصیه می کنیم که برای انجام این کار حتما به بیمارستان ها و مراکز معتبر مراجعه کنید.

بیمارستان تخصصی پارسا که امور درمانی زیادی را انجام می دهند، سونوگرافی را به بهترین شکل ممکن در انواع مختلف آن و برای اعضای مختلف بدن انجام خواهد داد.

برای کسب اطلاع بیشتر در این زمینه با ما تماس بگیرید و یا برای دریافت نوبت سونوگرافی اقدام کنید.

لازم به ذکر است که بیمارستان پارسا به صورت شبانه روزی و در ایام تعطیل نیز خدمات درمانی و سونوگرافی را انجام می دهد.

کلام پایانی

سونوگرافی رحم و تخمدان را تنها در شرایطی باید انجام دهید که پزشک استفاده از این روش عکسبرداری را به شما تجویز کرده باشد. در غیر این صورت نیازی به استفاده از آن نخواهید داشت.

پیش از انجام این روش سعی کنید که لباس تمیز بپوشید و بدن خود را تمیز کنید تا در حین انجام مراحل شرایط بهتری داشته باشید.

به یاد داشته باشید که سونوگرافی علاوه بر رحم و تخمدان برای تشخیص بیماری های مربوط به کلیه، مثانه، لگن، کبد و … نیز انجام می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا