سونوگرافی

سونوگرافی طحال

طحال چیست؟ سونوگرافی طحال به چه دلیلی انجام می شود؟ شرایط سونوگرافی طحال چیست؟ سونوگرافی طحال در بیمارستان تخصصی پارسا چگونه است؟ آیا می توان از بیمه برای پرداخت هزینه سونوگرافی طحال استفاده کرد؟ مزایای سونوگرافی طحال در بیمارستان پارسا چیست؟

بدن انسان از بخش های بسیار بی شماری تشکیل شده است که هر یک از بخش ها، جوارح و اعضای بدن عملکرد متفاوتی را به عهده دارند و فعالیت مخصوص به خود را انجام می دهند.

همه جوارح و اعضای بدن ممکن است که دچار آسیب شوند و از کار بیفتند و یا مشکلات و بیماری هایی در آنها پدیدار شود.

یکی از اعضای شکمی بدن طحال نام دارد که هنوز عده بسیار زیادی از مردم اطلاعات کافی از آن ندارند و در بیمارستان تخصصی پارسا قصد بررسی آن را از زویای مختلف داریم تا دریابیم که سونوگرافی طحال در چه شرایطی انجام می شود و ویژگی های آن چیست.

طحال چیست؟

طحال یکی از اعضای بدن انسان است که در قسمت سمت چپ شکم و در بخش بالایی آن در زیر دنده ها قرار گرفته است. از آنجایی که طحال در پشت معده قرار دارد، لمس کردن آن امکان پذیر نیست و برای اینکه بیماری های مختلف موجود در آن تشخیص داده شوند، معمولا از سونوگرافی استفاده می شود تا تصاویری به این شکل از طحال به دست آید و وضعیت آن در شکم مشخص شود.

با وجود اینکه طحال در مقایسه با سایر اعضای بدن به میزان کافی شناخته شده نیست اما باید گفت که عضو بسیار مهمی است زیرا وطیفه تصفیه خون را به عهده دارد و میزان گلبول های قرمز و پلاکت های خون را تنظیم می کند.

علاوه بر آن طحال قادر است تا پلاکت ها و گلبول های سفید را در خود ذخیره سازی کند.

سونوگرافی طحال

سونوگرافی طحال به چه دلیلی انجام می شود؟

در صورتی که در طحال مشکلات و یا بیماری هایی به وجود آید که باعث شود تا عملکرد این قسمت از بدن مختل شود، باید سونوگرافی طحال انجام شود.

معمولا شایع ترین مسائلی که باعث می شوند تا به سونوگرافی طحال نیاز باشد، مسائلی از قبیل زیر هستند:

 • بزرگ شدن طحال
 • احساس درد بسیار شدید در قسمت بالای سمت چپ شکم که محل قرار گیری طحال است
 • ایجاد درد و شدید تر درد در این قسمت در هنگام تنفس
 • احساس ناراحتی در قسمت بالای شکم
 • عدم توانایی خوردن وعده غذایی کامل
 • ایجاد عفونت های مکرر در بدن
 • ایجاد خستگی
 • کاهش وزن ناگهانی
 • کم خونی
 • و…

هر یک از این مسائل می توانند نشان دهنده بروز مشکل در طحال باشند و زمانی که در این خصوص به پزشک مراجعه می کنید، این امکان وجود دارد که پزشک سونوگرافی طحال را به شما تجویز کند.

شرایط سونوگرافی طحال چیست؟

کسانی که به انها سونوگرافی طحال تجویز شده باشد، باید شرایط خاصی را رعایت کنند تا پزشک بتواند مشکلات ایجاد شده در طحال را به درستی بررسی کند. در این خصوص لازم است تا بیماران به مدت 8 الی 12 ساعت پیش از سونوگرافی ناشتا باشند و هیچ مواد غذایی در این خصوص مصرف نکرده باشند. در غیر این صورت ممکن است که تشخیص پزشک دقیق و مناسب نباشد.

اما در این خصوص می توانید از مایعات استفاده کنید و نوشیدن آب قبل از سونوگرافی برای شما بلامانع خواهد بود.

سونوگرافی طحال در بیمارستان تخصصی پارسا

در بیمارستان پارسا که دستگاه های پیشرفته و تجهیزات حرفه ای و جدید را برای سونوگرافی به کار می برد، پس از رعایت کردن شرایط سونوگرافی طحال با مراجعه به کلینیک سونوگرافی برای شما انجام می شود و نحوه انجام دادن آن نیز به این شکل است که بر روی یک تخت دراز می کشید و لباس های خود را از تن در می آورید.

سپس پزشک دستگاه سونوگرافی را بر روی شکم و قسمتی که طحال در آن قرار گرفته است، حرکت می دهد تا به این شکل بتواند بیماری های ایجاد شده در طحال را تشخیص دهید و تصاویری از طحال با انجام این کار بر روی مانیتور ظاهر می شوند که این تصاویر نشان دهنده وضعیت طحال هستند.

مزایای سونوگرافی طحال پیشرفته

بیمارستان تخصصی پارسا که انواع روش های درمانی را برای هموطنان عزیز ما انجام می دهد، بسیار پیشرفته و حرفه ای است که مراجعه به آن از مزیت های زیر برخوردار خواهد بود:

 • امکان استفاده از تجهیزات بسیار پیشرفته و جدید پزشکی
 • بهره بردن از تشخیص دقیق و صحیح پزشکان
 • کسب اطلاع از بیماری ها و مشکلات با نظارت پزشکان متخصص
 • امکان انجام دادن سونوگرافی در هر ساعت از شبانه روز
 • امکان پرداخت هزینه مناسب
 • سهولت رفت و آمد به بیمارستان پارسا
 • امکان بهره بردن از قابلیت های آنلاین و اینترنتی بیمارستان از طریق وب سایت
 • و….

آیا می توان هزینه سونوگرافی را با بیمه پرداخت کرد؟

از انجایی که بسیاری از هموطنان عزیز ما تحت پوشش بیمه درمانی هستند، کسب اطلاع از این موضوع که آیا امکان پرداخت هزینه سونوگرافی طحال با بیمه وجود دارد و یا خیر برای عده زیادی حائز اهمیت است.

در این رابطه باید بگوییم که خوشبختانه سونوگرافی طحال را می توانید در بیمارستان تخصصی پارسا با استفاده از بیمه خدمات درمانی انجام دهید. بیمارستان تخصصی پارسا انواع بسیار مختلفی از بیمه های درمانی را تحت پوشش قرار داده است و با مراجعه به آن می توانید از انواع بیمه هایی که در اختیار دارید، به این منظور استفاده کنید.

لازم به ذکر است که لیست شرکت های بیمه طرف قرارداد با بیمارستان تخصصی پارسا در وب سایت این بیمارستان درج شده است و میتوانید به بررسی آن بپردازید.

سخن پایانی

سونوگرافی طحال را با هم مورد بررسی قرار دادیم تا از ویژگی های این بخش از بدن اطلاعاتی در اختیار داشته باشید. فراموش نکنید که سونوگرافی طحال را باید حتما پزشک برای شما تجویز کند در غیر این صورت نیازی به انجام دادن آن نخواهید داشت.

برای انجام این کار نیز حتما به مراکز درمانی معتبر و تخصصی مانند: بیمارستان پارسا مراجعه کنید تا نتیجه حاصل شده برای شما ایده آل و مناسب باشد و به درمان مشکلات و بیماری های شما کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا