تصویربرداری

سونوگرافی پستان

سونوگرافی پستان چگونه است؟ در چه مواقعی به سونوگرافی پستان نیاز خواهد بود؟ چه بیماری هایی با سونوگرافی سینه قابل تشخیص هستند؟ بهترین مرکز درمانی برای سونوگرافی سینه در تهران کجاست؟

سونوگرافی یکی از پر کاربردترین روش هایی است که در علم پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد و به کمک سونوگرافی بیماری های مختلفی را در بدن انسان میتوان تشخیص داد و از این روش برای تشخیص بیماری ها در اعضای مختلف بدن و جوارح داخلی انسان استفاده می شود.

اساس و پایه سونوگرافی به این شکل است که در این روش دستگاه مخصوص سونوگرافی بر روی جوارح مورد نظر از بیرون بدن کشیده می شود که این دستگاه به امواج اشعه ایکس مجهز است و با استفاده از ژل مخصوص سونوگرافی که بر روی عضو مورد نظر ماساژ داده می شود این امواج به بدن راه پیدا می کنند و تصاویری از داخل بدن بر روی مانیتور نمایش می دهند.

با کمک تصاویر به دست آمده پزشک میتواند بیماری های مختلف را تشخیص دهد و در راستای درمان آن اقدام کند.

سونوگرافی پستان چگونه است؟

سونوگرافی پستان در واقع نوعی از سونوگرافی است که برای پستان ها انجام می شود تا بیماری های مختلف مربوط به پستان در بانوان به واسطه آن تشخیص داده شود. در واقع این روش همانند سونوگرافی سایر بخش های بدن است با این تفاوت که آن را برای تشخیص بیماری های مربوط به پستان به کار می برند.

بسیاری از افراد می پندارند که ماموگرافی همان سونوگرافی پستان است، در حالی که این دو روش با هم متفاوت هستند.

سونوگرافی پستان

تفاوت سونوگرافی پستان و ماموگرافی

از مهم ترین تفاوت هایی که میان سونوگرافی پستان و ماموگرافی وجود دارند باید به موارد زیر اشاره داشت:

سونوگرافی با استفاده از امواج فراصوت انجام می شود در حالی که ماموگرافی با امواج اشعه ایکس انجام می گردد.

با سونوگرافی می توان توده هایی که قابل احساس هستند را برداشت کرد در حالی که در روش ماموگرافی تودههایی که از نظر جسمی احساس نمی شوند را میتوان برداشت نمود.

ماموگرافی اکثرا برای بانوان مسن و سن بالا به کار می رود در حالی که سونوگرافی در بسیاری از مواقع برای زنان جوان نیز استفاده می شود.

برای تشخیص بیمار سرطان پستان بیشتر از ماموگرافی استفاده می شود زیرا نتیجه دقیق تری را به همراه دارد.

در چه مواقعی به سونوگرافی سینه نیاز خواهد بود؟

کسانی که با درد در ناحیه پستان مواجه باشند و یا ترشحاتی از پستان داشته باشند باید سونوگرافی پستان انجام دهند. به عبارت دیگر وجود درد و یا ترشح از سینه اصلی ترین دلیل نیاز به سونوگرافی سینه است که البته در بسیاری از مواقع ممکن است که بانوان هیچ یک از این علائم را نداشته باشند ولی برای تشخیص مشکلات هورمونی و … به این سونوگرافی نیاز داشته باشند.

سفت شدن، متورم شدن، التهاب، قرمزی و …. همگی از مسائلی هستند که نشان دهنده نیاز به سونوگرافی سینه میباشند.

بهترین زمان برای سونوگرافی پستان

معمولا پزشکان توصیه می کنند که بانوان برای تشخیص صحیح و مناسب وضعیت جسمی آنها در دوره 4 الی 8 روز بعد از عادت ماهیانه باشد و عده دیگری نیز توصیه می کنند که انجام این کار در روز سوم الی پنجم عادت ماهیانه انجام شود. زیرا وضعیت عادت ماهیانه بانوان بر روی سینه های آنها تاثیر می گذارد و میتواند نتیجه آن را تحت تاثیر قرار دهد.

چه بیماری هایی با سونوگرافی سینه قابل تشخیص هستند؟

مهم ترین بیماری هایی که با استفاده از این سونوگرافی قایل تشخیص هستند از قبیل زیر در نظر گرفته می شوند:

  • پلی کیستیک
  • کیست های خوش خیم و بدخیم پستان
  • مشکلات هورمونی و افزایش و کاهش هورمون های مختلف در بدن بانوان
  • و….

بهترین مرکز درمانی برای سونوگرافی سینه در تهران

در تهران مراکز درمانی زیادی وجود دارند که با مراجعه به انها امکان انجام دادن سونوگرافی پستان وجود دارد. اما یکی از بهترین بیمارستان ها در این زمینه در تهران را باید بیمارستان تخصصی پارسا معرفی کرد که در خیابان ولیعصر تهران واقع شده است و بیش از 50 سال از احداث  آن در تهران می گذرد اما تجهیزات و امکانات آن در زمینه های درمانی مختلف کاملا به روز و جدید هستند.

به همین دلیل میتوان بیمارستان تخصصی پارسا را یک مرکز مناسب برای سونوگرافی سینه در تهران در نظر گرفت.

مزایای سونوگرافی پستان در بیمارستان پارسا

کسانی که برای انجام دادن سونوگرافی در خصوص وضعیت پستان ها به بیمارستان تخصصی پارسا مراجعه کنند، از مزیت هایی به شرح زیر برخوردار می شوند:

  • امکان استفاده کردن از انواع مختلف بیمه های خدمات درمانی
  • امکان استفاده از بهترین تجهیزات و خدمات پزشکی
  • سهولت در رفت و آمد به بیمارستان
  • قابلیت دریافت نوبت به شکل اینترنتی و از راه دور
  • پرداخت هزینه مناسب در این جهت
  • و…

هزینه سونوگرافی پستان

سونوگرافی پستان در مقایسه با انواع دیگر سونوگرافی ها هزینه بیشتری دارد و معمولا در مراکز درمانی خصوصی در سطح شهر این سونوگرافی به شکل آزاد انجام می شود و امکان استفاده از بیمه برای پرداخت هزینه آن وجود ندارد. مگر آنکه اشخاص تحت پوشش بیمه های تکمیلی مخصوصی باشند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه میتوانید از بیمارستان پارسا و پرسنل آن راهنمایی بگیرید.

سخن پایانی

سونوگرافی پستان و شرایط آن در بیمارستان پارسا را بررسی کردیم. تشخیص اینکه بانوان به این سونوگرافی نیاز دارند و یا خیر به نظر پزشک معالج وابسته است. اما کسانی که قصد دارند به منظور چکاپ وضعیت بدنی خود این کار را انجام دهند، میتوانند از پزشک درخواست تجویز سونوگرافی سینه را داشته باشند.

در نهایت اگر پزشک به شما بانوان عزیز ایرانی انجام دادن سونوگرافی پستان را تجویز کرده است، حتما آن را انجام دهید و از آن غافل نشوید زیرا در صورتی که بیماری های مربوط به پستان جدی گرفته نشوند، مسائل بسیار جدی تری برای بانوان ایجاد می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا