سونوگرافی

سونوگرافی چهار بعدی

انواع روش های سونوگرافی چیست؟ سونو گرافی چهار بعدی چگونه است؟ سونوگرافی چهار بعدی در چه مواقعی انجام می شود؟ مزایا و معایب سونو گرافی چهار بعدی چیست؟ در بیمارستان تخصصی پارسا که ارائه دهنده خدمات درمانی در زمینه سونو گرافی با انواع مختلف آن است، به بررسی سونو گرافی از نوع چهار بعدی در زوایای مختلف خواهیم پرداخت.

سونوگرافی یکی از انواع روش های عکسبرداری است که برای تهیه عکس از داخل بدن به کار می رود و سالیان بسیار زیادی است که از این روش عکسبرداری در جهان استفاده می شود.

با پیشرفت های صورت گرفته در علم پزشکی روش های جدیدتری برای سونوگرافی به وجود آمده اند که سونوگرافی چهار بعدی یکی از انواع پیشرفته آن محسوب می شود.

لازم به ذکراست که سونوگرافی امکان تشخیص بیماری های مختلفی را برای پزشکان فراهم می سازد که از جمله این بیماری ها باید به: سرطان رحم، وضعیت کبد، سنگ کلیه، عفونت مجاری ادراری، مثانه، تخمدان و … اشاره داشت.

انواع روش های سونوگرافی

سونوگرافی و یا تصویر برداری با این روش به اشکال مختلفی انجام می شود که عبارتند از:

  • سیاه و سفید
  • دو بعدی
  • سه بعدی
  • چهار بعدی

در میان این روش ها سونوگرافی سیاه و سفید قدیمی ترین روش است و سونوگرافی

4d پیشرفته ترین و جدیدترین متدی است که برای تصویر برداری انجام می شود.

سونوگرافی چهار بعدی چگونه است؟

سونوگرافی چهار بعدی که به آن 4d نیز گفته می شود از جمله روش های سونوگرافی است که از به روز ترین تجهیزات برخوردار است و با استفاده از آن می توان تصاویر بسیار دقیقی را از بدن انسان به دست آورد.

تصاویر به دست آمده در این روش دائما به روز می شوند و به این شکل مشکلات و مسائل مختلفی را در بدن انسان می توان تشخیص داد.

برای اینکه بتوان از این نوع سونوگرافی استفاده کرد باید حتما پزشک استفاده از این روش را تجویز کرده باشد.

 

سونوگرافی چهار بعدی

 

سونوگرافی چهار بعدی در چه مواقعی انجام می شود؟

از سونو گرافی چهار بعدی در مواقع مختلفی استفاده می شود که یکی از مهم ترین و متداول ترین انواع آن برای تشخیص وضعیت جنین در حین بارداری است. با استفاده از سونو گرافی چهار بعدی می توان وضعیت جنین را به خوبی تشخیص و مورد بررسی قرار داد.

در این روش می توان خمیازه کشیدن جنین، جنسیت جنین، حرکات جنین و … را مشاهده کرد.

مزایا و معایب سونوگرافی چهار بعدی چیست؟

سونوگرافی چهار بعدی مزایا و معایبی را در خود به همراه دارد که مهم ترین مزایا و معایب آن از قبیل زیر هستند:

بررسی دقیق وضعیت جنین

در سونوگرافی چهار بعدی شرایط و وضعیت جنین به خوبی تحت بررسی قرار می گیرد و از زوایای مختلف می توان سلامتی جسمی جنین را مورد بررسی قرار داد. در صورتی که کوچک ترین مشکلی در سلامتی جنین وجود داشته باشد، با این روش سونوگرافی قابل تشخیص است.

تصویربرداری به صورت رنگی

سونوگرافی چهار بعدی به صورت رنگی انجام می شود و از این جهت در مقایسه با سونوگرافی سیاه و سفید بسیار بهتر است  و تصاویر واضح تر وبهتری را ارائه می دهد.

امکان نگهداری فیلم و عکس به دست آمده توسط مادر

بانوانی که از این روش سونوگرافی استفاده می کنند، قادر هستند تا فیلم و عکس به دست آمده در سونوگرافی را برای یادگاری نگهداری کنند.

امکان تشخیص چهره جنین

در سونوگرافی چهار بعدی چهره جنین را میتوان به خوبی تشخیص داد و چهره او را مشاهده کرد در حالی که در سونوگرافی سیاه و سفید چهره جنین به خوبی دیده نمی شود.

گران قیمت تر بودن سونوگرافی چهار بعدی

سونوگرافی چهار بعدی در مقایسه با روش های دیگر از هزینه بیشتری برخوردار است و به صرف هزینه بالاتری نیاز دارد. از این جهت معایب این روش را می توان هزینه بالای آن در نظر گرفت.

امکان ایجاد عارضه برای مادر و جنین

سونوگرافی چهار بعدی از آنجایی که با استفاده از امواج فراصوت انجام می شود، ممکن است که برای جنین و مادر او خطرناک باشد. البته خطرات و عوارض ناشی از امواج در روش های دیگر سونوگرافی نیز وجود دارند ولی چون سونوگرافی چهار بعدی قدرت بیشتری دارد، احتمال ایجاد عارضه های مورد نظر در آن بیشتر است.

به همین دلیل پزشکان فقط در برخی از مواقع این روش را تجویز می کنند.

مهم ترین عوامل در ایجاد عوارض سونوگرافی چهار بعدی

مسائل مختلفی وجود دارند که باعث به وجود آمدن عوارض ناشی از سونوگرافی چهار بعدی در مادر و جنین می شوند که این مسائل عبارتند از:

تخصص  و مهارت پزشک سونوگرافی

پزشک سونوگرافی باید در امور مربوط به سونوگرافی چهار بعدی تخصص، مهارت و تجربه کافی داشته باشد. در غیر این صورت ممکن است که عوارضی را برای مادر و جنین به وجود آورد. از این جهت باید حتما سونوگرافی را در مراکز معتبر انجام دهید.

استاندارد نبودن دستگاه ها و یا مشکل داشتن آنها

استاندارد نبودن دستگاه ها و مشکل داشتن آنها مساله ای است که می تواند عوارض ناشی از این روش عکس برداری را افزایش دهد. در مراکز درمانی که سونوگرافی چهار بعدی انجام می دهند باید دستگاه های سلامت و استاندارد را به کار ببرند تا از بروز این عارضه ها جلوگیری به عمل آورند.

سونوگرافی چهار بعدی و بیمارستان تخصصی پارسا

سونوگرافی چهار بعدی را میتوانید در بیمارستان تخصصی پارسا به بهترین شکل ممکن انجام دهید و از خدمات و تجهیزات استاندارد این بیمارستان بهره مند گردید.

در بیمارستان پارسا که در ولیعصر تهران واقع شده است، می توانید با استفاده از بیمه خدمات درمانی به استفاده از انواع روش های سونوگرافی بپردازید و به صورت اینترنتی از طریق وب سایت نوبت دریافت کنید.

سخن پایانی

سونوگرافی چهار بعدی را تنها تحت تجویز پزشک انجام دهید و در صورتی که پزشک استفاده از این روش را برای شما مفید در نظر گرفت از آن استفاده کنید. در غیر این صورت به کار بردن این روش را برای شما تجویز نخواهیم کرد.

لازم به ذکر است که برای بررسی وضعیت جنین در شکم مادر حتما از پزشکان متخصص کمک و راهنمایی دریافت کنید و از تشخیص دقیق و مناسب انها بهره مند گردید تا سلامتی خود و فرزندتان حفظ شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا