بیماری ها

علائم دیابت

دیابت نوع ۲ سبب افزایش سطح قند خون افراد می‌شود. شناخت علائم دیابت و نشانه‌های اولیه این بیماری مزمن می‌تواند موجب درمان سریع‌تر و کاهش خطر عوارض شدید شود. دیابت نوع ۲ یک بیماری شایع است که درصد زیادی از افراد به این بیماری دچار می‌شوند. در صورتی که علائم این بیماری را بشناسید و برای درمان‌ آن سریع اقدام کنید هیچ گونه عارضه‌ای برای شما در پی ندارد.

دیابت

افراد مبتلا به دیابت دارای سطوح قند خون بالاتر از حد نرمال هستند، اما پزشکان آنها را دیابتی نمی دانند. افراد با علائم دیابت در صورتی که تا ۵ سال درمان نشوند دچار بیماری دیابت نوع ۲ می‌شوند.

شروع دیابت نوع ۲ می‌تواند تدریجی باشد و علائم دیابت در مراحل اولیه می‌تواند خفیف باشد. در نتیجه بسیاری از مردم ممکن است متوجه نشوند که این شرایط را دارند.

علائم دیابت و نشانه های اولیه

نشانه‌های اولیه و علائم دیابت نوع ۲ می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

تکرر ادرار

هنگامی که سطح قند خون بالا است، کلیه‌ها سعی می‌کنند شکر اضافی را با فیلتر کردن آن از خون دفع کنند. این کار می‌تواند باعث شود فرد بیشتر نیاز به دفع ادرار به خصوص در شب داشته باشد.

افزایش تشنگی

ادرار مکرر که برای حذف شکر بیش از حد از خون ضروری است، می‌تواند منجر به از دست دادن آب اضافی شود. با گذشت زمان، می‌تواند باعث کمبود آب بدن و منجر تشنگی بیش از حد معمول شود.

احساس گرسنگی دائم

افراد مبتلا به دیابت اغلب انرژی کافی از مواد غذایی که می‌خورند دریافت نمی‌کنند. سیستم گوارشی غذا را به یک قند ساده به نام گلوکز، که بدن به عنوان سوخت استفاده می‌کند، می‌شکند. در افراد مبتلا به دیابت، این گلوکز به اندازه کافی از جریان خون به سلول های بدن منتقل نمی‌شود. در نتیجه افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ اغلب به طور مداوم احساس گرسنگی می‌کنند، صرف نظر از این که به تازگی غذا خورده باشند.

احساس خستگی زیاد

دیابت نوع ۲ می‌تواند روی سطح انرژی فرد تاثیر بگذارد و موجب احساس خستگی و کمبود انرژی شود. این خستگی ناشی از قند ناکافی است که از جریان خون به سلول‌های بدن منتقل می‌شود.

تاری دید

قند بیش از حد در خون می‌تواند به عروق خونی کوچک در چشم آسیب بزند که منجر به تاری و مشکل در دید می‌شود. این تاری دید می‌تواند در یک یا هر دو چشم رخ دهد و ممکن است گذار باشد. اگر فرد مبتلا به دیابت دنبال درمان نباشد، این آسیب به عروق خونی می‌تواند شدیدتر شده و درنهایت باعث نابینایی شود.

کاهش سرعت بهبودی بریدگی و زخم

سطح بالای قند در خون می‌تواند به اعصاب و عروق خونی بدن آسیب برساند که می‌تواند گردش خون را مختل کند. در نتیجه حتی بریدگی و زخم کوچک ممکن است چند هفته یا چند ماه به طول انجامد. کندی بهبود زخم نیز باعث افزایش خطر ابتلا به عفونت می‌شود.

سوزن سوزن شدن، بی حسی، یا درد در دست و پا

سطح قند خون بالا می‌تواند گردش خون و آسیب اعصاب بدن را تحت تاثیر قرار دهد. در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ این موضوع می‌تواند منجر به درد یا احساس سوزن شدن یا بی حسی در دست و پا شود.

این وضعیت به عنوان نوروپاتی شناخته می‌شود و در طول زمان اگر فرد به دنبال درمان دیابت خود نباشد می‌تواند به بدتر شدن بیماری منجر شود و عوارض جدی تری به دنبال داشته باشد.

لکه های پوستی تیره

تکه های پوست تیره که بر روی ناحیه گردن، زیر بغل یا کشاله ران تأثیر می گذارند نیز می توانند خطر ابتلا به دیابت را نشان دهند. این تکه ها ممکن است نرم و مخملی باشد.

عفونت های خارشی و مخمر

قند اضافی در خون و ادرار،  غذا را برای مخمر فراهم می‌کند، که می‌تواند منجر به عفونت شود. عفونت‌های مخملی در مناطق گرم و مرطوب پوست مانند دهان، ناحیه تناسلی و زیر بغل رخ می‌دهد.

مناطق آسیب دیده معمولا خارش دارند، اما فرد نیز ممکن است سوزش، قرمزی و درد را تجربه کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا