ماموگرافی

ماموگرافی چطوری انجام میشه؟

می خواهید بدانید که ماموگرافی چطوری انجام میشه؟ آیا پزشک برای شما ماموگرافی را تجویز کرده است و از انجام آن هراس دارید؟ با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید زیرا می خواهیم اطلاعات مناسبی در این زمینه در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

معمولا کسانی که برای اولین بار به انها توصیه شده است که ماموگرافی انجام دهند، با این پرسش مواجه می شوند که ماموگرافی چطوری انجام میشه؟ و ممکن است که از انجام آن ترس و هراس داشته باشند؛

اما در این زمینه باید به شما عزیزان بگوییم که برای انجام ماموگرافی جای هیچ نگرانی وجود ندارد زیرا این روش بدون هیچ گونه دردی انجام می شود و بیمار در طی عملیات ماموگرافی با هیچ مشکلی رو به رو نمی شود. با این وجود میتوانید با خیال آسوده ماموگرافی را انجام دهید.

ماموگرافی چیست؟

ماموگرافی یک روش برای عکسبرداری از بخش های داخلی بدن انسان است که برای تشخیص بیماری های پستان و یا غدد لنفاوی از آن استفاده می شود و در این روش بافت های پستان به خوبی تحت بررسی قرار می گیرند و تصاویری از آنها به دست می اید که به پزشک کمک می کند تا از بیماری های موجود در بدن انسان با خبر شود.

 

ماموگرافی چطوری انجام میشه؟

 

ماموگرافی چطوری انجام میشه؟

برای انجام شدن ماموگرافی باید مراحل به ترتیب زیر انجام شوند تا تصاویر حاصل از این روش به دست آید و پزشک بتواند تشخیص خود را اعلام کند:

آماده شدن بیمار

مرحله اول برای ماموگرافی این است که بیمار برای انجام عکسبرداری اماده شود که در این خصوص لازم است تا بیمار لباس های خود را در اورد و لباس مخصوص ماموگرافی را به تن کند تا امکان عکسبرداری وجود داشته باشد.

قرار گرفتن بیمار در جلوی دستگاه ماموگرافی

در مرحله بعدی لازم است تا بیمار در بخش جلویی دستگاه ماموگرافی و جایی که پزشک می گوید، بایستد تا پستان ها در داخل دستگاه قرار گیرند و شرایط برای شروع عکسبرداری محیا شود.

انجام شدن عکسبرداری

با روشن شدن دستگاه مراحل عکسبرداری اغاز می شود که در این بخش دستگاه به میزان کمی پستان ها را فشرده می کند تا با متراکم شدن انها شرایط بهتری برای بررسی بافت های پستان وجود داشته باشد و تصاویر مناسب تری از بافت های آن به دست آید. کسانی که با بروز درد قبلی در پستان مواجه باشند در این مرحله درد کمی را احساس می کنند که البته این درد به مدت کوتاهی پایان می یابد و مشکل خاصی را ایجاد نمی کند.

دریافت نامه ماموگرافی

در خصوص اینکه ماموگرافی چطوری انجام میشه، باید بگوییم که مرحله آخر ماموگرافی دریافت نامه و نتیجه آن است که بالافاصله پس از انجام عکسبرداری نامه آن نوشته می شود و شرایط و مشکلات به وجود آمده در بیمار در این نامه درج می شود تا بیمار آن را به پزشک معالج ارجاع دهد و بر اساس دستورات پزشک مراحل درمانی آغاز شوند.

در بیمارستان پارسا ماموگرافی چطوری انجام میشه؟

بیمارستان تخصصی پارسا که از بهترین بیمارستان های تخصصی در تهران است، خدمات درمانی ماموگرافی را نیز انجام می دهد که کیفیت ارائه خدمات ماموگرافی  در آن بسیار مناسب است و از تجهیزات پیشرفته و به روز دنیا برای آن استفاده می شود.

علاوه بر آن ماموگرافی بیمارستان پارسا توسط پزشکان متخصص در این زمینه انجام می شود و امکان بهره بردن از بیمه درمانی برای پرداخت هزینه های ماموگرافی وجود خواهد شد.

از طرف دیگر باید اشاره کنیم که انواع روش های مختلف ماموگرافی در این بیمارستان قابل انجام هستند و با توجه به اینکه بیمارستان پارسا در محدوده ولیعصر تهران قرار گرفته است، رفت و امد بیماران به این مجموعه بسیار آسان است.

ماموگرافی به چه کسانی تجویز می شود؟

تمامی کسانی که در گروه افراد ذکر شده در زیر قرار گرفته باشند به ماموگرافی نیاز پیدا می کنند:

  • کسانی که دارای درد شدید در پستان های خود باشند
  • کسانی که با متورم شدن غدد لنفاوی رو به رو هستند
  • کسانی که ترشح سفید و یا زرد از پستان داشته باشند
  • کسانی که مشکوک به بیماری سرطان پستان و یا سرطان غدد لنفاوی باشند
  • کسانی که در خانواده درجه یک خود سابقه ابتلا به سرطان پستان داشته باشند
  • کسانی که غده سرطانی را از پستان خارج کرده اند و به بررسی مجدد نیاز دارند
  • و….

تمامی این افراد با صلاح دید پزشک معالج باید ماموگرافی را انجام دهند تا به حفظ سلامتی انها کمک شود.

چرا از ماموگرافی به جای سونوگرافی استفاده می شود؟

سونوگرافی همانند ماموگرافی یک روش عکسبرداری است که از آن برای تهیه عکس از بخش های داخلی بدن استفاده می شود اما این روش برای اندام های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد که پستان نیز جزو آن می باشد در حالی که ماموگرافی به صورت تخصصی برای بیماری های پستان به کار می رود و نتیجه عکسبرداری حاصل از آن بسیار دقیق تر از روش های دیگر است.

به همین دلیل در مواقعی که عکسبرداری به روش سونوگرافی نتایج دقیقی را در اختیار پزشک قرار ندهد و یا پزشک به دریافت اطلاعات دقیق تر نیاز داشته باشد، باید ماموگرافی انجام شود.

کلام پایانی در مورد ماموگرافی چطوری انجام میشه؟

با توجه به مطالب مطرح شده در خصوص اینکه ماموگرافی چطوری انجام میشه؟ ، حال می توانید با خیال آسوده برای انجام این کار اقدام کنید و جواب ماموگرافی را به پزشک معالج نشان دهید تا از سلامتی و یا عدم سلامتی خود مطلع گردید و در صورتی که بیماری خاصی در شما وجود دارد، برای درمان آن در مدت زمان کوتاهی اقدام نمایید.

با توجه به اهمیت و حساسیت بیماری های پستان و غدد لنفاوی توصیه می کنیم که هر چه زودتر ماموگرافی تجویز شده را انجام دهید تا اگر به بیماری خاصی مبتلا هستید، در مدت زمان کوتاه تر امکان درمان آن وجود داشته باشد و از پیشرفته شدن بیماری جلوگیری به عمل آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا