مادر و کودک

کلینیک قلب کودکان و اکوی قلب جنین

بهترین کلینیک قلب کودکان و اکوی قلب جنین در تهران کجاست؟ کلینیک قلب کودکان و اکوی قلب جنین در بیمارستان تخصصی پارسا چه ویژگی هایی دارد؟

برخی از مردم فکر می کنند که بروز مشکلات قلبی تنها در بزرگسالان و افراد مسن پدیدار می شود اما متاسفانه امروزه در جامعه شاهد مسائل و مشکلات بسیار زیادی در نوزادان هستیم و بسیاری از نوزادان با نارسایی های قلبی و ابتلا به مشکلات قلبی مادرزادی متولد می شوند.

این نوزادان و یا حتی کودکانی که در سنین بالاتر با مشکلات قلبی متفاوت مواجه هستند، باید در مراکز تخصصی و کلینیک های قلب کودکان مورد درمان قرار بگیرند و تحت کنترل پزشک متخصص باشند.

اما لازم به ذکر است که علاوه بر کودکان مبتلا به مشکلات قلبی، بانوان باردار نیز باید به کلینیک قلب کودکان و اکوی قلب جنین مراجعه کنند تا وضعیت قلب جنین و سلامتی قلب او پیش از تولد بررسی شود تا در صورت بروز مشکل پیش از تولد جنین رسیدگی ها و عملیات مورد نیاز انجام گردند.

در شهر تهران مراکز درمانی گوناگونی در این زمینه وجود دارد که کلینیک قلب کودکان و اکوی قلب جنین در بیمارستان تخصصی پارسا یکی از انواع این کلینیک ها است.

منظور از اکوکاردیوگرام جنین چیست؟

یکی از متداول ترین و رایج ترین اموری که در کلینیک قلب کودکان و اکوی قلب جنین انجام می شود، اکوکاردیوگرام جنین است. اکوکاردیوم در واقع به یک نوع سونوگرافی دقیق گفته می شود که به کمک آن وضعیت قلبی جنین پیش از تولد او مورد بررسی قرار می گیرد.

در این روش یک دوربین کوچک بر روی شکم مادر قرار می دهند که این دوربین امواج صوتی التراسونیک را به داخل شکم منتقل می کند و این امواج با برخورد به اندام های جنین بازتاب می شود و در نهایت بازتاب آن به دوربین منتقل می شود.

با انجام شدن این فرآیند پزشک میتواند وضعیت قلبی جنین را تحت بررسی قرار دهد و از سلامت قلب جنین مطمئن شود.

کلینیک قلب کودکان

در چه مواقعی به اکوکاردیوگرام جنین نیاز است؟

همه افراد و تمامی بانوان باردار به اکوکاردیوگرام نیاز نخواهند داشت بلکه تنها اشخاصی باید این مراحل را طی کنند که شرایطی از قبیل زیر داشته باشند:

  • مادرانی که در بستگان خود سابقه نقض مادرزادی مشکلات قلبی دارند
  • کسانی که مبتلا به اختلالات خانوادگی مانند: سندروم مارفان باشند
  • در صورتی که نوزاد به ناهنجاری های ژنتیکی مبتلا بوده باشد
  • در صورت وجود امینو سنتز غیر طبیعی
  • در صورت مصرف برخی از دارو ها توسط مادر جنین
  • چنانچه مادر به مشکلات و بیماری های مختلف مانند: دیابت مبتلا باشد
  • چنانچه عفونت های خطرناک و مختلف در بدن مادر وجود داشته باشد
  • چنانچه وجود ناهنجاری های قلبی در سونوگرافی معمولی مادر دیده شود
  • ضربان نامنظم قلب جنین
  • و….

تمامی این موارد از جمله مهم ترین عللی هستند که بر اساس انها پزشک توصیه می کند تا مادر به کلینیک قلب کودکان و اکوی قلب جنین مراجعه کند و تحت بررسی پزشک متخصص در این زمینه قرار بگیرد.

مراحل انجام اکوی قلب نوزاد چیست؟

برای اینکه اکوی قلب نوزاد انجام شود، باید در ابتدا کودک را در اتاق مورد نظر قرار دهند و او را از کمر به بالا برهنه کنند. سپس یک ژل بی رنگ بر روی قفسه سینه کودک ماساژ داده می شود تا کیفیت تصاویر افزایش پیدا کند.

در ادامه دستگاه اکو بر روی پوست قرار داده می شود تا تصاویر برداری انجام شود. با حرکات دستگاه اکو بر روی پوست کودک، تصاویر تهیه شده بر روی صفحه مانیتور نمایش داده می شوند و صدای قلب و حرکت خون در رگ شنیده می شود.

تصاویر به دست امده بر روی دستگاه ذخیره می شوند تا متخصص بتواند انها را بررسی کند و وجود نارسایی و یا ناهنجاری قلبی و همچنین عدم وجود مشکل را تشخیص دهد.

مدت زمان مورد نیاز برای اکوکاردیوگرافی قلب کودک

خوشبختانه مدت زمان لازم برای انجام این روش پزشکی بسیار کم است و از این جهت کودک مدت زمان زیادی را نباید سختی بکشد. زیرا کودکان در چنین مواقعی واکنش هایی نا آرام از خود بروز می دهند.

اکوکاردیوگرافی به صورت کلی به مدت نیم ساعت زمان نیاز دارد و حداکثر ممکن است که یک ساعت به طول بیانجامد. لازم به ذکر است که اگر کودک در حین انجام کاردیوگرافی به میزان زیادی نا ارامی کند، برای او آرام بخش تزریق می شود تا پزشک بتواند عملیات اکو را انجام دهد.

در چنین شرایط لازم است تا کودک به مدت نیم ساعت الی یک ساعت بعد از اینکه از خواب بیدار شد، از بیمارستان مرخص گردد.

کلینیک قلب کودکان و اکوی قلب جنین بیمارستان پارسا

بیمارستان پارسا که یکی از قدیمی ترین بیمارستان های تهران است و متشکل از بخش های درمانی مختلفی است، خدمات درمانی مربوط به این حوزه را نیز با تجهیزات پیشرفته و به روز ترین روش ها انجام می دهد.

با این وجود کسانی که به دنبال مراکز درمانی معتبر به این منظور در تهران هستند، امکان مراجعه به بیمارستان تخصصی پارسا در خیابان ولیعصر تهران را خواهند داشت و برای دریافت نوبت از این کلینیک می توانند به راحت ترین شکل ممکن یعنی به شکل اینترنتی اقدام کنند و از طریق وب سایت نوبت خود را رزرو نمایند.

اسامی پزشکان در کلینیک قلب کودکان بیمارستان پارسا

خوشبختانه در کلینیک قلب کودکان بیمارستان پارسا یکی از بهترین پزشکان کشور در زمینه قلب کودک فعالیت دارند که جناب آقای دکتر احسان آقایی هستند.

دکتر آقایی در واقع به عنوان فوق تخصص در زمینه قلب کودک و اکوی قلب جنین در این بیمارستان فعالیت دارند که به بهترین شکل ممکن می توانند انواع مشکلات و بیماری های قلبی کودکان را تشخیص دهند و بهترین راههای درمانی را توصیه کنند/

کلام پایانی در مورد کلینیک قلب کودکان

کلینیک قلب کودکان و اکوی قلب جنین در بیمارستان تخصصی پارسا اماده ارائه انواع خدمات تخصصی و فوق تخصصی در این زمینه به شما عزیزان است و بر اساس ویژگی های بسیار مناسب این بیمارستان بی شک مراجعه به آن از بهترین انتخاب ها برای شما عزیزان خواهد بود.

چنانچه در زمینه های درمانی دیگری نیز به دنبال کلینیک های تخصصی در تهران باشید، باز هم بیمارستان پارسا یک انتخاب مناسب خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا